505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą?

Zastanawiasz się, co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą? Chcesz, by Twoje urządzenia – laptop czy komputer, służyły jak najwydajniej i najdłużej? Regularna wymiana pasty rzeczywiście pozwala na zachowanie żywotności sprzętu. Jeśli chcesz wiedzieć, czy pasta termoprzewodząca ma znaczenie i do czego służy, przeczytaj artykuł!

Pasta termoprzewodząca – co to jest i do czego służy?

Pasta termoprzewodząca jest plastyczną masą o wysokiej przewodności cieplnej. Stosuje się ją przede wszystkim w branży elektronicznej do chłodzenia silnie nagrzewających się podzespołów w sprzętach, np. kart graficznych i procesorów. W sklepach możesz spotkać się z wieloma pastami różniącymi się składem, przedziałem temperaturowym i konsystencją. Substancję termoprzewodzącą nakłada się pomiędzy układ scalony a radiator. Co daje pasta termoprzewodząca? Nałożona pasta pomaga w przekazywaniu ciepła, zwiększa skuteczność chłodzenia układu i wypełnia nierówności na obszarze styku z radiatorem. Dzięki jej stosowaniu możesz liczyć na długie i efektywne działanie procesora.

Wymiana pasty termoprzewodzącej – co ile?

Co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą, aby wydajność komputera była jak najlepsza? Zastępuj starą pastę nową średnio raz na rok lub dwa lata. Regularna wymiana substancji termoprzewodzącej pozwoli uniknąć przegrzania elementów urządzenia i jego awarii. Pamiętaj, że pasta zamontowana fabrycznie w laptopach i komputerach również traci swoje właściwości po około 2, 3 latach i wymaga wymiany. Kompaktowa budowa laptopów niestety uniemożliwia  dostęp do podzespołów sprzętu. W związku z tym, chcąc wymienić zamontowaną fabrycznie pastę, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Serdecznie zachęcamy, by w tym celu odwiedzić nasze pogotowie komputerowe we Wrocławiu. Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, co ile trzeba wymieniać pastę termoprzewodzącą, pora dowiedzieć się, ile substancji należy nakładać, by Twoje urządzenie działało sprawnie.

Pasta termoprzewodząca – ile nałożyć? Ile schnie?

Podczas nakładania pasty termoprzewodzącej należy zachować sporą ostrożność. Nie wolno bowiem pozwolić na zalanie pobliskich podzespołów przez substancję. Jednocześnie trzeba zatroszczyć się o pełne pokrycie pastą obszaru płytki. Jeśli nałożysz zbyt dużą ilość pasty termoprzewodzącej:

  • urządzenie przestanie pracować prawidłowo,
  • działanie pasty nie zostanie w pełni wykorzystane,
  • zwiększy się ryzyko pojawienia się pęcherzyków powietrza.

Zbyt mała ilość użytej substancji również może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, nawet takich jak awaria sprzętu. Nałożenie znikomej ilości pasty powoduje:

  • mniej skuteczne chłodzenie,
  • zbyt duże nagrzewanie się podzespołów,
  • zmniejszenie mocy obliczeniowej urządzenia.

Aby nie dopuścić do wymienionych powyżej skutków – zbyt małej lub zbyt dużej ilości nałożonej pasty, musisz wiedzieć dokładnie, ile jej użyć. W tej kwestii na pewno doradzą Ci specjaliści pracujący w naszym serwisie komputerowym.

Zastanawiasz się również nad tym, ile schnie pasta termoprzewodząca? Substancja po nałożeniu wysycha w ciągu kilku godzin normalnej pracy sprzętu. Nie potrzebuje żadnego specjalnego suszenia.

Czy pasta termoprzewodząca przewodzi prąd?

Niektórzy mylą pastę elektroprzewodzącą, czyli pastę przewodzącą prąd, z pastą termoprzewodzącą. Tymczasem pasta termoprzewodząca przewodzi ciepło, a nie prąd. Jej działanie i właściwości są więc zupełnie inne niż pasty elektroprzewodzącej.

Jak wynika z powyższego artykułu, pasta termoprzewodząca jest potrzebna (albo wręcz niezbędna) do tego, by Twój komputer działał sprawnie. W naszym serwisie komputerowym stosujemy wyłącznie pasty o przewodności cieplnej powyżej 10 W/mK, które zapewniają efektywne chłodzenie. Jeśli potrzebujesz pomocy dotyczącej naprawy swojego komputera czy laptopa, odwiedź nasz serwis laptopów we Wrocławiu. Pracujący w nim specjaliści doradzą Ci, co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą, biorąc pod uwagę parametry Twojego urządzenia. Zapraszamy również do zajrzenia na naszego bloga, z którego dowiesz się m.in., co to jest kopia zapasowa i jak ją zrobić oraz jak dbać o baterię w laptopie.

Kategorie

Bez kategorii