505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Kopia zapasowa – co to jest i jak ją zrobić?

Kopia zapasowa pozwoli Ci uniknąć kłopotów związanych z utratą danych. Warto robić ją regularnie. Niestety, wiele osób nie posiada kopii swoich danych, przez co są narażeni na bezsensowną stratę ważnych informacji. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, dlaczego należy robić kopię zapasową, poznaj też przykłady na tworzenie kopii zapasowej.

Co to jest kopia zapasowa?

Kopia zapasowa plików może objąć zaledwie kilka plików, ale też całe ich grupy. Wśród nich znaleźć mogą się materiały związane z pracą, fotografie, nagrania muzyczne czy wideo.

Nie zapominajmy o tym, że każdy komputer ma swoją wytrzymałość oraz żywotność i zawsze zdarzyć mogą się awarie. Jeśli nie chcesz nagle utracić istotnych dokumentów, czy bliskich Twojemu sercu zdjęć i ulubionej muzyki, stwórz kopię zapasową.

Dlaczego warto ją robić?

Czy warto robić kopię zapasową? Zdecydowanie tak! Tworzenie kopii zapasowej danych umożliwia ochronę naszych plików. Dzięki niej mamy szansę odtworzyć oryginalne dane, jeśli je utracimy lub ulegną uszkodzeniu. Może się to wydarzyć w wyniku działania wirusa, usunięcia plików przez przypadek, czy fizycznego uszkodzenia komputera. Regularne zapisywanie kopii zapasowej powinno wejść w nawyk każdemu użytkującemu komputerowy sprzęt. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, dane możesz odzyskać z pomocą specjalistów, takich jak pogotowie komputerowe we Wrocławiu.

Przykłady tworzenia kopii zapasowej na Windows 10 oraz Mac

Wiemy już jak ważne jest tworzenie kopii zapasowej danych. Przejdźmy zatem do objaśnienia, w jaki sposób ją wykonać na Windows 10 oraz Mac.

Windows 10

Historia plików umożliwia tworzenie kopii zapasowej na zewnętrznym dysku. Można też przechowywać ją na wewnętrznym, ale jeśli ulegnie uszkodzeniu, jej odzyskanie może okazać się niemożliwe. Jeśli posiadasz dwa dyski twarde w komputerze, warto jeden z nich przeznaczyć na przechowywanie kopii zapasowej – wówczas nie potrzebujesz dysku zewnętrznego.

Należy wybrać Start kliknąć Ustawienia, a następnie Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz znajdujące się po lewej stronie pole Kopia zapasowa. W okienku widoczna będzie możliwość dodania dysku. Kliknij w niego, by zobaczyć listę dysków i pamięci przenośnych, podpiętych do Twojego komputera. Jeśli pojawiło się ich kilka, dokonaj wyboru dowolnego dysku. Po tym w tej sekcji pojawi się opcja Automatycznie twórz kopie zapasowe moich plików, która jest ustawiona domyślnie.

Jeśli chodzi o przywracanie kopii zapasowej, należy wybrać ikonkę wyszukiwania, która znajduje się koło Start i wpisać “pliki”. Z wyników musisz wybrać Przywróć pliki za pomocą historii plików. Następnie zdecyduj, które wersje plików chcesz przywrócić.

Mac

Time Machine jest fabrycznie zainstalowanym w systemie MacOS programem do robienia zapasowych kopii. Jak stworzyć taką kopię w Mac na zewnętrznym dysku twardym?

Po podłączeniu dysku, zobaczymy monit Użyj dysku zapasowego, w który klikamy. Po lewej stronie pokaże nam się informacja o tym, że kopia zapasowa uruchomi się automatycznie. Pole Automatycznie wykonaj kopię zapasową zaznaczono domyślnie. Jest również opcja kliknięcia Utwórz kopię zapasową teraz zamiast czekać na kolejną zaplanowaną. Po tym jak zacznie się tworzenie kopii zapasowej, pokaże się informacja, zawierająca szczegółowe dane na temat kopii oraz ilości czasu, który został do zakończenia procesu.

Utrata danych to spory problem, jednak zawsze można sięgnąć po profesjonalną pomoc, jaką oferuje serwis laptopów we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu nie trzeba już nikogo przekonywać o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowej. Strata ważnych dokumentów związanych z pracą, czy ukochanych zdjęć to w końcu nic przyjemnego.

Kategorie

Bez kategorii