505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Stało się — padł dysk twardy. Jak odzyskać dane z dysku, kiedy problemem jest już samo uruchomienie komputera, a jeśli jest ono możliwe, to system się zawiesza lub uniemożliwia normalną pracę? Chociaż nie jest to pozornie łatwe zadanie, jest kilka sposobów, które pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu. Pamiętaj, że jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia z komputerami i naprawdę nie wiesz, za co się zabrać — najlepiej zgłosić się do serwisu. Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku zewnętrznego, z laptopa, czy komputera stacjonarnego.

Jak rozpoznać sygnały uszkodzonego dysku?

Na samym wstępie warto podkreślić, że aby uniknąć sytuacji z utratą danych z dysku twardego, zaleca się wykonywanie systematycznie kopii zapasowych. Szczególnie jeśli na dysku przechowujesz cenne dla siebie pliki — zdjęcia, informacje, dokumenty.

Do głównych sygnałów świadczących o tym, że dysk twardy zaczyna działać nieprawidłowo, zaliczyć można kilka specyficznych kwestii. Wykrycie i zdiagnozowanie w porę może ograniczyć później konieczność poszukiwania informacji na forach o tym, jak odzyskać pliki z dysku.

Dziwne dźwięki

Do pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o problemie z dyskiem twardym, są dźwięki wydawane podczas jego pracy. Uszkodzony dysk może stukać i piszczeć, co równolegle może wskazywać na jego uszkodzenie mechaniczne np. po upadku komputera z wysokości. Jeśli zauważysz takie objawy — natychmiast wyłącz komputer i nie włączaj go ponownie — może to tylko pogorszyć sprawę.

Problemy z włączeniem, zawieszanie się

Kolejnym z sygnałów jest zawieszanie się komputera lub brak możliwości jego uruchomienia. W tej sytuacji również niezbędna jest pomoc specjalisty — serwisanta. Taką usługę oferuje nasze pogotowie komputerowe.

Komputer nie widzi dysku

Jeśli nie wiesz, jak odzyskać dane z dysku, którego nie widzi komputer, lub z komputera, którego z uwagi na problem z dyskiem nie da się włączyć — skontaktuj się z naszym serwisem!

Jak działa odzyskiwanie danych z dysku?

Jak odzyskać dane z dysku twardego? Jest to jeden z bardziej skomplikowanych procesów technicznych. Na jego przebieg składa się wiele różnorodnych czynności. Czasami proces odzyskiwania danych prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń dysku. To właśnie dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania specjaliście. 

Jak odzyskać dane z dysku twardego uszkodzonego mechanicznie, a jak odzyskać dane z urządzenia przenośnego? Sposób, w jaki będzie przebiegał ten proces, jest uzależniony od rodzaju uszkodzenia, Inne czynności realizuje się w przypadku dysku, którego komputer po prostu nie widzi, a inne przy dysku wyraźnie uszkodzonym mechanicznie.

W każdym wypadku proces odzyskiwania i zabezpieczania danych nazywany jest fachowo — data recovery. Polega na odzyskiwaniu uszkodzonych, niedostępnych lub sformatowanych danych z plików, nośników i pamięci dodatkowej. Do nośników pamięci, z których można próbować przywrócić dane, zaliczane są płyty DVD i CD, dyski twarde, dyski SSD, czy dysku flash USB.

Proces odzyskiwania informacji może przebiegać według kolejnych kroków

  1. Naprawa dysku, wymiana elementów, lub przeszczep talerzy i głowic dysku
  2. Import danych z uszkodzonego dysku, uzyskanie obrazu dysku
  3. Odzyskiwanie plików
  4. Rekonstrukcja plików

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego HDD

Dysk twardy najczęściej  ulega awarii na skutek urazów mechanicznych lub czynników zewnętrznych — wysokich temperatur, wstrząsów, wahań napięcia sieciowego, zalania itp. Nierzadko do problemów z jego działaniem zalicza się też błąd obsługi. Jeśli dane zostały utracone w przebiegu nieumiejętnego postępowania, czyt. z winy użytkownika — istnieje szansa na ich sprawne odzyskanie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. W obu przypadkach uszkodzony dysk twardy należy oddać w dłonie specjalistów.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

A jak odzyskać usunięte pliki z dysku SSD, i czy istnieje realna szansa na przywrócenie ich w sytuacji, w której uległ on uszkodzeniu? Martwy dysk SSD nie musi oznaczać utraty plików. Można przywrócić je z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. Warunkiem jest jednak, że dysk SSD jest z interfejsem M.2 lub SATA.

Cennik odzyskiwania danych z dysku

Decydując się na powierzenie problemów z dyskiem profesjonalistom, nie musisz martwić się o to, jak odzyskać i jak zgrać dane z uszkodzonego dysku. Pamiętaj, że jest to proces należący do bardziej skomplikowanych i wysoce prawdopodobne, że nie poradzisz sobie z tym samodzielnie.

Cennik odzyskiwania danych z dysku jest zróżnicowany, Ostateczna cena będzie zależeć od wielu czynników — zakresu prac, przyczyny awarii, rodzaju urządzenia itp. Oferujemy bezpłatną diagnostykę, a cena za odzyskiwanie danych z dysku zaczyna się już od 100 złotych.

Jak odzyskać dane z dysku? Jak widzisz proces naprawy i odzyskiwania plików jest bardzo złożony, zalicza się go do jednego z bardziej skomplikowanych i czasochłonnych. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Nasz serwis laptopów we Wrocławiu pomoże Ci szybko zapomnieć o dręczącej usterce i ponownie cieszyć się z funkcjonalności Twojego urządzenia.

Kategorie

Bez kategorii