Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00
Kopia zapasowa pozwoli Ci uniknąć kłopotów związanych z utratą danych znajdujących się w Twoim laptopie lub komputerze. Warto robić ją regularnie. Niestety, wiele osób nie posiada kopii swoich danych, przez co są narażeni na bezsensowną stratę ważnych informacji. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, dlaczego należy robić kopię zapasową. Poznaj też przykłady na tworzenie kopii zapasowej.
Kopia zapasowa plików może objąć zaledwie kilka plików, ale też całe ich grupy. Wśród nich znaleźć mogą się materiały związane z pracą, fotografie, nagrania muzyczne czy wideo.
Nie zapominajmy o tym, że każdy komputer ma swoją wytrzymałość oraz żywotność i zawsze zdarzyć mogą się awarie. Jeśli nie chcesz nagle utracić istotnych dokumentów, czy bliskich Twojemu sercu zdjęć i ulubionej muzyki, zrób kopię zapasową. Tworzenie kopii zapasowej nie wymaga od Ciebie wykształcenia informatycznego – wystarczy, że skorzystasz z prostej instrukcji zamieszczonej w tym tekście.
Czy warto robić kopię zapasową? Zdecydowanie tak! Tworzenie kopii zapasowej danych umożliwia ochronę naszych plików. Dzięki niej mamy szansę odtworzyć oryginalne dane, jeśli je utracimy lub ulegną uszkodzeniu. Może się to wydarzyć w wyniku działania wirusa, usunięcia plików przez przypadek, czy fizycznego uszkodzenia komputera. Regularne zapisywanie kopii zapasowej powinno wejść w nawyk każdemu użytkującemu komputerowy sprzęt.
Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, dane możesz odzyskać z pomocą specjalistów, takich jak pogotowie komputerowe we Wrocławiu. Samodzielne przywracanie danych wymaga już dużo większej biegłości niż tworzenie kopii zapasowej, dlatego lepiej współpracować z zaufaną firmą. Więcej o naszych usługach piszemy pod koniec artykułu.
Wiemy już jak ważne jest tworzenie kopii zapasowej danych. Przejdźmy zatem do objaśnienia, w jaki sposób ją wykonać na Windows 10 oraz Mac. Postępuj zgodnie z instrukcjami.
Historia plików umożliwia tworzenie kopii zapasowej na zewnętrznym dysku. Można też przechowywać ją na wewnętrznym, ale jeśli ulegnie uszkodzeniu, jej odzyskanie może okazać się niemożliwe. Jeśli posiadasz dwa dyski twarde w komputerze, warto jeden z nich przeznaczyć na przechowywanie kopii zapasowej – wówczas nie potrzebujesz dysku zewnętrznego.
Należy wybrać Start kliknąć Ustawienia, a następnie Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz znajdujące się po lewej stronie pole Kopia zapasowa. W okienku widoczna będzie możliwość dodania dysku. Kliknij w niego, by zobaczyć listę dysków i pamięci przenośnych, podpiętych do Twojego komputera. Jeśli pojawiło się ich kilka, dokonaj wyboru dowolnego dysku. Po tym w tej sekcji pojawi się opcja Automatycznie twórz kopie zapasowe moich plików, która jest ustawiona domyślnie.
Jeśli chodzi o przywracanie kopii zapasowej, należy wybrać ikonkę wyszukiwania, która znajduje się koło Start i wpisać “pliki”. Z wyników musisz wybrać Przywróć pliki za pomocą historii plików. Następnie zdecyduj, które wersje plików chcesz przywrócić.
Time Machine jest fabrycznie zainstalowanym w systemie MacOS programem do robienia zapasowych kopii. Jak stworzyć taką kopię w Mac na zewnętrznym dysku twardym?
Po podłączeniu dysku zobaczymy monit Użyj dysku zapasowego, w który klikamy. Po lewej stronie pokaże nam się informacja o tym, że kopia zapasowa uruchomi się automatycznie. Pole Automatycznie wykonaj kopię zapasową zaznaczono domyślnie. Jest również opcja kliknięcia Utwórz kopię zapasową teraz, zamiast czekać na kolejną zaplanowaną. Po tym jak zacznie się tworzenie kopii zapasowej, pokaże się informacja, zawierająca szczegółowe dane na temat kopii oraz ilości czasu, który został do zakończenia procesu.
Warto wiedzieć, że Time Machine da się skonfigurować tak, aby kopia zapasowa była wykonywana automatycznie co godzinę, a zapisywane kopie zapasowe znalazły się na dysku twardym lub zewnętrznym SSD. Co jeśli dojdzie do zapełnienia dysku? Program usunie najpierw najstarsze kopie zapasowe, żeby zrobić miejsce dla nowych.
Przy okazji pisania o danych, warto poruszyć też wątek informacji przechowywanych na telefonie. Jeśli użytkujesz smartfon, wykorzystaj konto Google do stworzenia kopii zapasowej materiałów. Kopie zapasowe przekazywane są na serwery Google i tam szyfruje się je za pomocą hasła do Twojego konta Google. Część danych będzie też zaszyfrowana przy użyciu kodu PIN, wzoru albo hasła blokady ekranu telefonu. Wszystkie te elementy gwarantują bezpieczeństwo kopii zapasowej. Są jednak w przypadki, w których kopia zapasowa Google zostanie usunięta (poza zdjęciami Google). To sytuacja, gdy użytkownik nie korzysta z urządzenia przez 57 dni lub ręcznie wyłączy kopię zapasową Androida.
Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu nie trzeba już nikogo przekonywać o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowej. Strata ważnych dokumentów związanych z pracą, czy ukochanych zdjęć to w końcu nic przyjemnego. Skutki tego mogą być mocno odczuwalne zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Utrata danych to spory problem, jednak zawsze można sięgnąć po profesjonalną pomoc, jaką oferuje serwis laptopów we Wrocławiu.
Możemy przywrócić dane, ale też wykonać inne usługi, np. zainstalować system, wyczyścić laptopa, skonfigurować sieć lub wymienić podzespoły. Diagnostykę laptopów wykonujemy za darmo, a osobom spoza Wrocławia zapewniamy systemową pomoc zdalną po przedpłacie. Działamy zarówno dla klientów prywatnych, jak i firmowych. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Podpowiemy, co można zrobić, aby przywrócić sprawną pracę Twoich urządzeń.
Żaden użytkownik laptopa i komputera stacjonarnego nie chce się znaleźć w sytuacji, w której uruchamiany sprzęt nie działa, a przechowywane na nim dane przepadają. Tworzenie kopii zapasowej może temu zapobiec! To proste działanie, które wytłumaczyliśmy w tekście zarówno dla systemu operacyjnego Windows 10, jak i Mac. Jeśli jednak dojdzie do utraty danych, warto skontaktować się z naszym serwisem. Dzięki profesjonalnym działaniom specjalistów rośnie szansa na odzyskanie istotnych materiałów.
Na naszym blogu publikujemy artykuły eksperckie dotyczące działania laptopów i komputerów stacjonarnych. Zachęcamy do zapoznania się z tekstami, aby cieszyć się bezawaryjną pracą Twoich sprzętów na co dzień.