Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00
W dobie cyfryzacji niemal każdy z nas zna ból utraty ważnych danych. Jej przyczyną mogą być ataki malware, jednocześnie często przyczyny utraty danych są znacznie bardziej prozaiczne – uszkodzenie sprzętu, czy też zwykłe przypadkowe usunięcie. W tym artykule poznasz różne powody, przez które dane znikają oraz jak zminimalizować ich ryzyko.
Choć trudno w to uwierzyć, jedną z głównych przyczyn utraty danych są błędy popełnione przez samych użytkowników. Przypadkowe usunięcie plików, niezamierzone sformatowanie dysku lub błędy podczas aktualizacji oprogramowania, to tylko niektóre z przykładowych pomyłek.
Przypadkowe przeniesienie danych do kosza może wydawać się niegroźne, ponieważ pliki z kosza można z łatwością odzyskać. Jednak większość systemów regularnie opróżnia kosz, a wtedy ich odzyskanie jest znacznie trudniejsze.
Błędy podczas aktualizacji oprogramowania mogą uniemożliwić prawidłowe działanie systemu lub wręcz doprowadzić do sformatowania i usunięcia danych. Ich naprawa nierzadko będzie wiązała się z koniecznością formatu dysku, a tym samym utraty danych, które się na nim znajdują.
To tylko przykładowe powody utraty danych spowodowane błędami ludzkimi. Te potrafią być nieprzewidywalne i ciężko je całkowicie wyeliminować. Najskuteczniejszym sposobem ochrony danych przed błędami ludzkimi jest robienie regularnych kopii zapasowych. Nie bez przyczyny w IT jest powiedzenie, że ludzi dzieli się na dwie grupy: tych, którzy robią kopie zapasowe oraz tych, którzy będą je robić.
Ataki malware, zwane także złośliwym oprogramowaniem, to kolejna, niezwykle groźna przyczyna utraty danych. Takie oprogramowanie jest stworzone przez hakerów dla wielu celów. Ataki malware mogą przyjmować różne formy, do kluczowych zaliczamy:
Skutki ataków Malware potrafią być bardzo dotkliwe. Jak się przed nimi chronić? Można spotkać się z przekonaniem, że podstawą są dobre antywirusy. Te faktycznie są bardzo pomocne, jednak podstawą jest dbanie o higienę i bezpieczeństwo korzystania z sieci. Używanie mocnych i unikalnych haseł, nieotwieranie podejrzanych maili, załączników, czy też unikanie podejrzanych stron. To chroni przed atakami malware znacznie skuteczniej, niż nawet najlepsze antywirusy.
Komputery i dyski twarde nie są niezniszczalne. Dlatego awarie sprzętu, to częste przyczyny utraty danych. Dobra wiadomość jest taka, że nie każde uszkodzenie jest nieodwracalne, często nawet ze zniszczonych dysków twardych można odzyskać wiele informacji. Jednak jest to praca dla specjalistów.
Nasza firma wykonuje odzyskiwanie danych Wrocław. Pracujemy z dyskami, które zostały uszkodzone w sposób mechaniczny, jak i elektryczny (np. na skutek przepięcia). Do każdego przypadku podchodzimy indywidualne – przed skorzystaniem z naszych usług otrzymasz rzetelną wycenę.
A jak można zabezpieczyć się przed utratą danych w przypadku awarii sprzętu? Regularne wykonywanie kopii zapasowych to kluczowe zabezpieczenie. Ponadto warto korzystać ze sprawdzonej klasy urządzeń. W przypadku komputerów stacjonarnych nie należy oszczędzać np. na zasilaczu, ponieważ tanie urządzenia mogą łatwiej się przepalać, a awaria może uszkodzić także dysk twardy.
Należy zadbać także o korzystanie ze sprzętu w bezpiecznym środowisku. Unikaj np. stawiania wody blisko laptopa, bo ta może łatwo się rozlać i uszkodzić sprzęt. Gdy korzystasz z komputerów mobilnych, to transportuj je w przystosowanych do tego torbach i plecach, które odpowiednio zabezpieczą je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Podsumowując, wyróżniamy 3 główne przyczyny utraty danych – ataki malware, błędy użytkownika oraz awarie sprzętu. Warto podjąć różne działania zaradcze, które minimalizują ryzyko wystąpienia błędu. Jednocześnie niezależnie od przyczyny utraty danych, jeśli chcesz odzyskać istotne pliki, to skontaktuj się z nami. W zespole posiadamy doświadczonych specjalistów, którzy pomagają nawet w trudnych przypadkach.