505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Chmura stała się nieodłącznym elementem codziennego życia zarówno indywidualnych użytkowników, jak i firm. Bezpieczeństwo danych w chmurze to priorytet – należy zabezpieczyć informacje nie tylko przed nieautoryzowanym dostępem, ale także utratą. W tym artykule dowiesz się jak poprawić bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze. Jednak zacznijmy od podstaw.

Dane w chmurze – dlaczego warto?

W ostatnich latach na przechowywanie danych w chmurze decydują sie nie tylko firmy i instytucje, ale także użytkownicy indywidualni. Jakie są największe korzyści tego rozwiązania?

  • Bezpieczeństwo – dane online są zabezpieczone przed utratą np. w skutek zgubienia lub zniszczenia sprzętu. Stanowią świetną kopię zapasową kluczowych plików. Oczywiście odzyskiwanie danych Wrocław pomaga w kryzysowych sytuacjach, jednocześnie najskuteczniejszą ochroną plików są backupy.
  • Dostępność – chmury online są dostępne z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu nie musisz ze sobą wozić dysków twardych, czy też pendriveów – wystarczy dostęp do internetu.
  • Skalowalność – pojemność chmury możesz dostosować do potrzeb. Bez względu na to, czy potrzebujesz kilku GB, czy też 1 TB – z łatwością znajdziesz pasujący abonament.
  • Dostęp do aplikacji – popularne rozwiązania chmurowe to nie tylko magazyny danych. Pozwalają pracować z dokumentami, prezentacjami, czy też arkuszami kalkulacyjnymi.

Dlatego jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto korzystać z chmury do przechowywania plików, to odpowiedź jest tylko jedna – jak najbardziej. Przynajmniej do kluczowych danych. Warto jednocześnie wiedzieć, jak chronić informacje przed utratą.

Bezpieczeństwo plików w chmurze – jak chronić dane przed kradzieżą?

Dane w chmurze są dostępne z każdego miejsca na Ziemi, co zwiększa ich podatność na ataki. Jak skutecznie zabezpieczyć informacje online?

  • Silne hasło – konto chmurowe powinno być zabezpieczone silnym i unikalnym hasłem, którego nie używasz w innych usługach.
  • Autoryzacja dwuetapowa – warto korzystać ze specjalnych kodów, które należy podać, żeby zalogować się do konta. Dzięki temu nawet utrata hasła nie da przestępcy dostępu do danych.
  • Klucz U2F – to obecnie najsilniejsze zabezpieczenie kont online. Korzystając z niego, zalogowanie się do chmury będzie wymagało użycia fizycznego klucza (umieścić go w porcie USB lub zbliżyć do czytnika NFC w telefonie). Skutecznie blokuje to ataki cyberprzestępców.

Bezpieczeństwo danych w chmurze – jak uchronić się przed utratą?

Przede wszystkim, wybierz renomowanego dostawcę usług chmurowych. Najlepiej korzystać ze znanych firm, takich jak Google, Microsoft, czy Apple. Unikaj mniejszych i nieznanych podmiotów. Ponadto warto wykonywać kopie zapasowe najbardziej wrażliwych danych, co zminimalizuje ryzyko ich utraty.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze to nie tylko obowiązek dostawcy, ale również użytkownika. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, takie jak silne hasła, szyfrowanie, dwuetapowe uwierzytelnianie i regularne tworzenie kopii.

Kategorie

Bez kategorii