Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00
W kontekście zmian dotyczących oprogramowania, jakie zachodzą w ostatnich latach warto rozważyć porównanie UEFI vs BIOS. Czym właściwie są? Jakie są ich pełne nazwy? I dlaczego jeden całkowicie wypiera drugi? Dlaczego w ogóle powstało UEFI i w czym jest lepsze od wykorzystywanego dotychczas BIOS-u? Spróbujemy przyjrzeć się tym kwestiom i nieco je objaśnić.
Zastanawiasz się UEFI — co to takiego? Otóż pełna nazwa brzmi Unified Extensible Firmware. Jest to system operacyjny niskiego poziomu, który odpowiada, chociażby za uruchomienie naszego komputera. Potrzebujesz wówczas szybkiej naprawy, która pozwoli Ci wrócić do codziennych obowiązków, lub po prostu korzystać z urządzenia.
Gdy wciśniesz przycisk zasilania na komputerze, to w pierwszej kolejności, zainicjowane zostanie właśnie działanie systemu, który będzie wykonywał test wszystkich podłączonych urządzeń. Do niego należy zweryfikowanie czy procesor, karta graficzna i pamięć RAM, które mamy podłączone są całkowicie sprawne i gotowe do rozpoczęcia pracy. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości, zostaniemy o tym poinformowani poprzez kod błędu — najczęściej dźwiękowy. Jeśli nie będzie żadnych błędów, to zostanie uruchomiony system operacyjny i będziesz mógł normalnie korzystać z komputera.
UEFI nazywane jest również następcą BIOS-a, bo jako taki zostało opracowane. Stanowi interfejs, który znajduje się pomiędzy firmware a systemem operacyjnym.
Jak już wiemy UEFI jest nowocześniejszą wersją BIOS-a, jego kontynuacją, niezbędną również z punktu widzenia rozwoju sprzętu. Warto jednak wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice. Wiele osób zastanawia się bowiem, co lepsze BIOS czy UEFI?
Różnic pomiędzy systemami jest wiele. Pierwsza z nich dotyczy samego wyglądu. BIOS ma interfejs tekstowy, natomiast nowocześniejszy UEFI korzysta z graficznego i posiada możliwość obsługi myszki. Ważne zmiany pojawiły się również w kontekście dysków twardych. System zarządzania w BIOS-ie pozwalał na obsługę, takich o maksymalnej pojemności 2,2 TB oraz na stworzenie czterech partycji podstawowych. Z kolei UEFI ma możliwość obsługiwania dysków o pojemności nawet o pojemności 9,44 ZB, które mogą być dzielone na nieskończoną ilość partycji.
Jak podają specjaliści, ważne zmiany dotyczą również funkcjonalności. UEFI zyskało wiele nowych możliwości. Posiada panele do monitorowania parametrów pracy komputera, funkcję automatycznego podkręcania podzespołów, zarządzania podłączonymi wentylatorami i inne dodatkowe funkcje.
Dążenie do skrócenia czasu uruchamiania komputera sprawiło, że wiele osób zastanawia się, jak uruchomić UEFI, skoro wręcz brakuje na to czasu. Oczywiście nadal możemy się do niego dostać, jeśli w odpowiednim momencie wciśniemy klawisz Esc, F2 lub Del. Jednak wiele zależy tu od producenta płyty głównej. Często osoby w skrajnych sytuacjach wybierają serwis laptopów Wrocław. Zamiast samodzielnie szukać rozwiązania i tracić mnóstwo czasu, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Oczywiście istnieje jeszcze inne rozwiązanie, poza wymienionym powyżej. Za pośrednictwem managera uruchamiania systemu w Windows 10, będzie można bezpośrednio przejść do UEFI. Pojawi się on w momencie, gdy będą problemy z rozruchem systemu. Przy standardowym uruchamianiu do managera dostaniemy się wciskając F8 lub przez menu uruchamiania zaawansowanego, czyli przez Ustawienia — aktualizacje i zabezpieczenia — odzyskiwanie.
Pomoc profesjonalistów w przypadku sprzętu komputerowego bywa nieoceniona. Jeśli jakiś problem spędza Ci sen z powiek, to koniecznie skorzystaj z usług, jakie oferuje serwis komputerowy Wrocław i zapomnij o męczących awariach.