505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Naprawa czy wymiana karty graficznej?

Zastanawiasz się, czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie? Jeśli Twój komputer ma już 2 lub 3 lata i zaczyna szwankować, bardzo prawdopodobne jest, że będzie wymagał serwisowania. Naprawa kart graficznych jest procesem skomplikowanym – wymaga precyzji i doświadczenia. Dlatego też warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy dobrze i możliwie szybko usuną usterkę.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co powinieneś/powinnaś wiedzieć o serwisie karty graficznej. Czym jest karta graficzna, po czym poznać jej usterkę oraz jak przebiega wymiana karty graficznej.

Czym jest karta graficzna?

Na początek warto wiedzieć, czym jest karta graficzna i jaka jest jej rola w działaniu komputera. Jest to element komputera znajdujący się w układzie BGA na płycie głównej. Odpowiada za tworzenie i wyświetlanie obrazów na monitorze. Ponadto, dobra karta graficzna wspomaga działanie procesora oraz zwiększa wydajność komputera.

Jakie są rodzaje kart graficznych?

Jak już wiesz, karta graficzna to jeden z głównych elementów potrzebnych do prawidłowego działania sprzętu komputerowego. Wyróżniamy dwa rodzaje kart – układ GPU zintegrowany i oddzielny. Oba typy są na stałe przymocowane do płyty głównej, dlatego wymiana karty graficznej w laptopie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nasze pogotowie komputerowe z Wrocławia zapewnia profesjonalną wymianę lub naprawę tego rodzaju sprzętu.

Zintegrowany układ GPU

Tego typu karty graficzne wpływają na prawidłowe działanie innych podzespołów, dlatego nie podlegają naprawie. Stanowią część płyty głównej i wykorzystują pamięć RAM procesora. Wystarczają do codziennego użytkowania komputera.

Oddzielny układ GPU

To dedykowane karty graficzne, które występują w postaci osobnej płytki. Mogą być montowane bezpośrednio na płycie głównej lub na kartach rozszerzeń MXM. Dzięki tym rozszerzeniom reballing karty graficznej jest możliwy. Mają większą moc obliczeniową, co przekłada się na znacznie wyższą wydajność, niż oferują układy zintegrowane. Oddzielne układy GPU przydają się, gdy używasz komputera do skomplikowanych prac graficznych czy też wysoko zaawansowanych gier.

Przyczyny i rodzaje uszkodzeń kart graficznych

Do głównych przyczyn, które powodują uszkodzenia kart graficznych należą usterki mechaniczne. Mogą być spowodowane zalaniem laptopa lub jego upadkiem z wysokości.

Innym rodzajem usterek są:

 • zwarcie na płycie głównej,
 • przegrzanie układu GPU (np. z powodu dużych warstw kurzu wewnątrz komputera – zalecamy regularne czyszczenie),
 • tzw. zimne luty, czyli degradacja połączeń przez utlenienie spoiwa lutowniczego.

Objawy uszkodzenia karty graficznej

Koszt naprawy karty graficznej zależy od jej stopnia uszkodzenia. Aby stwierdzić, czy wystarczy reballing, czy konieczna będzie wymiana karty graficznej w laptopie warto zasięgnąć porady specjalistów.

Do najczęstszych objawów uszkodzenia karty graficznej należą:

 • wyświetlane artefakty, kwadraty lub ekran podzielony na kilka części,
 • świecą jedynie diody, a ekran komputera pozostaje czarny,
 • niebieski ekran podczas uruchamiania systemu,
 • nagłe wyłączenie laptopa pracującego przy dużym obciążeniu,
 • problemy z instalacją sterownika karty graficznej lub przerwanie jego działania.

Po tych symptomach możesz przypuszczać, że naprawa karty graficznej w Twoim komputerze będzie konieczna. Jej cena jest ustalana na bieżąco, po dokładnym rozpoznaniu problemu.

Czy naprawa karty graficznej ma sens?

Skoro wiesz już, jakie są rodzaje kart graficznych i oznaki ich uszkodzenia,pora odpowiedzieć na pytanie, czynaprawa karty graficznej jest efektywna, czy lepiej wymienić cały podzespół na nowy.

By stwierdzić, czy reballing ma sens, warto zatrudnić do tego działania serwis: naprawa kartgraficznychmoże być pomocna, jednak w większości przypadków wymaga ona całkowitej wymiany. Zanim przejdziemy do opisu całego procesu wyjaśnimy, kiedy serwis karty graficznej będzie przydatny.

Reballing karty graficznej jest dobrą decyzją w przypadku, gdy stare spoiwo zostało zniszczone, np. w wyniku upadku laptopa. Taki serwis polega na usunięciu spoiwa kulkowego, które łączy kartę graficzną z układem GBA. Po oczyszczeniu i osuszeniu układu, w to samo miejsce przylutowane zostają nowe kulki, które tworzą ponowne połączenie wszystkich potrzebnych elementów. To zadanie wymaga zachowania odpowiednich warunków do prawidłowego przebiegu prac, dlatego zalecamy odwiedzić profesjonalny serwis,w celu przeprowadzenia tych czynności.

Należy jednak pamiętać, że koszt wymiany karty graficznej w laptopie bywa różny, a mimo to, może nie przynieść spodziewanych efektów. Ponadto, najczęściej jest to proces krótkotrwały, który tylko przesunie w czasie konieczną wymianę całej płytki. Często wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Skonsultuj to ze specjalistą i przemyśl, czy nie lepsza będzie wymiana karty graficznej w laptopie – cena usługi może być nieco wyższa, jednak masz pewność, że wszystkie podzespoły będą pracowały prawidłowo przez kilka następnych lat.

Opis wymiany karty graficznej

Jak już zdążyłeś/aś się zorientować, da się wymienić kartę graficzną w laptopie. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy cały proces wymiany w kilku najważniejszych krokach.

 1. Odłącz zasilanie i wyjmij baterię z laptopa.
 2. Rozkręć sprzęt i wyjmij płytę główną.
 3. Zdemontuj podzespoły przymocowane do płyty głównej.
 4. Dokładnie osusz płytę z resztek wilgoci.
 5. Rozgrzej i roztop spoiwo łączące układ BGA z płytą główną, a następnie zdemontuj stary układ.
 6. Schładzaj laminat i oczyść pola lutownicze.
 7. Wygrzej układ BGA i sprawdź nowe połączenia kulkowe z całym układem.
 8. Umieść nowy układ BGA i zamontuj go na płycie głównej lub karcie graficznej poprzez przylutowanie spoiwa.
 9. Oczyść wnętrze obudowy i układ chłodzenia komputera.
 10. Zamontuj podzespoły oraz płytę główną ponownie w obudowie.
 11. Sprawdź, czy połączenia podzespołów są zamontowane poprawnie.
 12. Ponownie zamontuj obudowę komputera.

Serwis karty graficznej – zaufaj specjalistom w swoim fachu

Jak widzisz, naprawa karty graficznej to bardzo skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu i niemałej precyzji. Złe zamontowanie karty może skutkować tym, że Twój komputer przestanie działać. Znasz już odpowiedź na pytanie, czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie. Przekonałeś/aś się jednak, że jest to niełatwe zadanie? Żaden problem!

Nasz serwis laptopów we Wrocławiu świadczy profesjonalne usługi naprawy i wymiany kart graficznych w korzystnych cenach. Przy okazji wykonamy diagnozę stanu technicznego laptopa i usuniemy inne ewentualne usterki. Może potrzebna będzie naprawa płyty głównej lub konfiguracja systemu? Zlećto nam, a za kilka dni odzyskasz swojego w pełni sprawnego laptopa.

Kategorie

Bez kategorii