505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Dlaczego warto aktualizować oprogramowanie?

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego warto aktualizować oprogramowanie? Informacje o wymaganych aktualizacjach potrafią zirytować chyba każdego. W nowych wersjach Windowsa takie powiadomienia pojawiają się wyjątkowo często, a po zakończeniu procesu wielu użytkowników ma wrażenie, że system wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy warto aktualizować oprogramowanie, skoro i tak nic się nie zmienia, a nawet szuka metod na zablokowanie nowych uaktualnień. Jeśli również czujesz taką pokusę, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co daje aktualizacja systemu.

Czym są aktualizacje?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy uaktualnienia są potrzebne, zastanówmy się najpierw, co to jest aktualizacja systemu i aktualizacja aplikacji.

Aktualizacja systemu operacyjnego

Mimo że twórcy systemu operacyjnego dokładają wszelkich starań, by działał on poprawnie, zdarza się, że jakaś luka ujdzie ich uwadze. Czasem błędy są niegroźne i powodują co najwyżej spowolnienie oprogramowania czy nieprawidłowe działanie różnych funkcji. Często jednak luka może powodować zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Aktualizacja systemu operacyjnego to swoista „łatka”, która naprawia luki w zabezpieczeniach.

Aplikacje

Błędy związane z aplikacjami nie są tak groźne jak te dotyczące oprogramowania, jednak nie warto ich lekceważyć. Aktualizacja aplikacji umożliwia ulepszenie obecnych funkcji i zabezpieczenie danych użytkownika. Warto również pamiętać o uaktualnianiu wtyczek takich jak Java czy Flash.

Aktualizować czy nie aktualizować?

Wiele osób waha się, czy aktualizować oprogramowanie. Wciąż jest popularny mit, według którego uaktualnienia spowalniają pracę komputera i zakłócają działanie innych aplikacji. W aktualizacjach również zdarzają się czasem błędy, jednak twórcy skutecznie im zapobiegają, testując zmiany przed ich wprowadzeniem do szerszego obiegu. Nie warto więc bać się nowych ulepszeń.

Aktualizacje, choć być może irytujące, potrafią zabezpieczyć przed poważniejszymi problemami, takimi jak atak hakerów. W takich przypadkach konieczne jest usuwanie wirusów.

Nie wahaj się więc ani chwili przed zainstalowaniem uaktualnień. Jak często należy aktualizować oprogramowanie komputera? Najlepiej zrobić to od razu, gdy tylko zobaczymy powiadomienie, że taka akcja jest wymagana. Możesz również włączyć automatyczne instalowanie ulepszeń. Jeśli nie wiesz, jak zaktualizować system operacyjny, odwiedź Pogotowie Komputerowe we Wrocławiu. Sprawdzimy, czy Twoje oprogramowanie jest aktualne, a jeśli będzie taka konieczność, zainstalujemy zmiany.

Czym grozi omijanie aktualizacji?

Wiele osób nie rozumie, po co aktualizować system i odkłada w czasie instalację ulepszeń. Takie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Utrata/naruszenie poufności

Luki w systemie operacyjnym są szybko wyłapywane przez hakerów. Jeśli nie zainstalujesz aktualizacji w ciągu kilku dni, może się zdarzyć, że osoba niepowołana uzyska dostęp do Twoich danych osobowych lub staną się ogólnodostępne.

Utrata/naruszenie integralności

Może się zdarzyć, że awaria systemu doprowadzi do tego, że przestępcy będą mieli nie tylko wgląd do Twoich danych, lecz również możliwość ich podmieniania na Twoją szkodę.

Utrata/naruszenie dostępności

Luka w systemie powoduje czasem utracenie danych. Problem może być chwilowy lub nieodwracalny.

Podsumowanie

Na pytanie, czy warto aktualizować system, możemy odpowiedzieć tylko twierdząco. Aktualizacje poprawiają działanie niektórych funkcji i zabezpieczają przed groźniejszymi problemami takimi jak utrata poufności, integralności czy dostępności. Jeśli nie wiesz, jak uaktualnić system czy aplikację, odwiedź nasz serwis laptopów we Wrocławiu, a my przeprowadzimy instalację za Ciebie.

Kategorie

Bez kategorii