505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Zalany laptop — co robić?

Co robić z zalanym laptopem? Niestety o incydent, jakim jest dostanie się płynu do wnętrza notebooka, nietrudno. Wiele osób pracuje bowiem na komputerze, pijąc herbatę, kawę lub napój. Dlatego w tym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jak uratować sprzęt, czy będzie on działał po naprawie, ile schnie notebook oraz jak wyczyścić zalaną klawiaturę w laptopie.

Zalany laptop – co robić?

Zalanie urządzenia, z którego korzysta się na co dzień, to nagłe i bardzo przykre wydarzenie. W związku z tym wielu ludzi wpada w panikę i podejmuje działania, które prowadzą do pogorszenia sytuacji. Co zrobić, gdy zalał się laptop? Przede wszystkim, na ile to możliwe, zachować spokój. Nie postępuj impulsywnie i nie wycieraj komputera chusteczkami. Działaj według opisanych poniżej wskazówek.

Odłącz ładowarkę i wyłącz laptop

Jak uratować zalany laptop? Po pierwsze, odetnij go od źródła zasilania, czyli odłącz ładowarkę. Ze względu na to, że płyn może szybko spowodować zwarcie, musisz też szybko wyłączyć notebook. Zrób to, przytrzymując przez chwilę przycisk zasilania.

Wyjmij baterie

Kolejną czynnością jest wyjęcie z laptopa baterii. W przypadku, gdy nie da się jej wyjąć, bo jest wbudowana w sprzęt, użyj przycisku resetu. Gdzie go znajdziesz? Zazwyczaj mieści się on na spodzie laptopa lub jego bocznej krawędzi. Wyglądem przypomina niewielki otwór. Aby odciąć zasilanie, wsuń w przycisk resetu igłę lub agrafkę i przytrzymaj ją przez kilka sekund.

Zminimalizuj szkody – ustaw laptop w odpowiedniej pozycji

Odpowiedź na pytanie, czy zalany laptop będzie działał, zależy m.in. od tego, na ile sprawnie wykonasz wszystkie czynności. Ponadto, ważne jest, by płyn nie dostał się do płyty głównej. Aby temu zapobiec, odwróć laptop do góry nogami. Pod sprzętem umieść chłonny ręcznik. Dzięki takiemu ustawieniu płyn będzie wyciekał z notebooka wszystkimi dostępnymi kanałami.

Suszenie zalanego sprzętu – ile czasu potrzeba?

Ile schnie zalany laptop? Komputer powinien pozostać w pozycji do góry nogami przynajmniej przez 24 godziny. Czas ten dobrze jednak wydłużyć do dwóch dni. W trakcie suszenia nie włączaj laptopa! Niecierpliwość jest w tym przypadku złym doradcą. Zbyt wczesne włączenie notebooka może go uszkodzić tak bardzo, że jego naprawa będzie wyjątkowo trudna i kosztowna.

Oddaj laptop do serwisu

Co robić z zalanym laptopem po wysuszeniu? Należy zanieść go do serwisu komputerowego. Specjaliści w bezpieczny sposób rozłożą sprzęt na części, oczyszczą go i zdiagnozują szkody. Ile kosztuje naprawa zalanego laptopa? Cena za profesjonalne oczyszczanie notebooka zależy przede wszystkim od skali uszkodzeń i modelu urządzenia. Dlatego trudno dokładnie ją określić – może wynosić zarówno 200, jak i 600 zł. Jeżeli interesuje Cię naprawa laptopów po zalaniu we Wrocławiu, zapraszamy do naszego serwisu. Zajmujemy się również odzyskiwaniem danych, które mogły zostać zniszczone przez wylany płyn.

Klawiatura laptopa po zalaniu – co zrobić?

Klawiatura laptopa należy do tych części sprzętu, których ryzyko uszkodzenia jest największe. Dodatkowo, może ona ulec zniszczeniu nawet do miesiąca po wylaniu napoju na komputer. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co zrobić z zalaną klawiaturą laptopa. Niestety, ten element sprzętu niełatwo wyczyścić ze względu na jego skomplikowaną konstrukcję. Dlatego często jedynym wyjściem jest jego wymiana. Klawiatury, w których istnieje opcja oddzielenia części elektronicznej od mechanicznej, można oczyścić za pomocą wody destylowanej i izopropanolu.

Czego nie robić po zalaniu laptopa?

Już wiesz, co zrobić po zalaniu laptopa, ile schnie notebook oraz jaki jest koszt jego naprawy. W tak niespodziewanej sytuacji, jaką jest wylanie napoju na sprzęt, warto też wiedzieć, czego nie robić. Pewne działania przyniosą bowiem – zamiast poprawy stanu notebooka – jedynie opłakane skutki.

Nie używaj suszarki ani odkurzacza

Powietrze pochodzące z suszarki nie wpłynie pozytywnie na urządzenie, gdyż przeniesie płyn w głąb komputera. Z podobnymi konsekwencjami może wiązać się użycie odkurzacza do suszenia laptopa.

Nie susz notebooka w piekarniku

Suszenie notebooka za pomocą wysokiej temperatury panującej w piekarniku to nienajlepszy pomysł. Może bowiem zniszczyć matrycę i klawisze oraz doprowadzić do rozlania płynu we wszystkich częściach laptopa.

Nie umieszczaj laptopa w misce z ryżem

Niestety, ryż nie jest w stanie odprowadzić całego płynu z urządzenia. Ponadto, jego ziarenka są takiej wielkości, że mogą przedostać się do wnętrza notebooka i jeszcze bardziej go uszkodzić.

Nie potrząsaj laptopem

W żadnym wypadku nie próbuj pozbyć się płynu z urządzenia, potrząsając nim. W trakcie takiej czynności ciecz może przeniknąć do najgłębiej znajdujących się miejsc i wywołać kolejne uszkodzenia.

Nie podłączaj samodzielnie zasilania po wysuszeniu

Niektóre osoby chcą szybko dowiedzieć się, czy zalany laptop będzie działał, więc włączają go od razu po wysuszeniu. Tak naprawdę, nawet po upływie dwóch dni nie można być pewnym, że notebook został właściwie osuszony. W związku z tym należy udać się do serwisu, w którym specjaliści zajmą się dalszą diagnozą sprzętu. Pogotowie Komputerowe we Wrocławiu naprawia laptopy produkowane przez niemal wszystkie znane oraz mniej popularne marki, takie jak:

  • Toshiba,
  • Dell,
  • HP,
  • MacBook.

Nasi specjaliści wiedzą, co robić z zalanym laptopem, by pracował on jeszcze przez wiele lat.

Jak uniknąć zalania laptopa?

O zalanie laptopa nietrudno, jeśli korzystasz z niego przez większą część dnia. Aby uniknąć dostania się płynu do wnętrza notebooka, stawiaj zawsze kubek z napojem w największej możliwej odległości od laptopa. Warto też zaopatrzyć się w sprzęt z wodoodporną lub silikonową klawiaturą.

Mamy nadzieję, że już teraz wiesz, co zrobić z zalanym komputerem, ile kosztuje jego naprawa oraz jak wyczyścić klawiaturę. Niestety, przywrócenie urządzeniu pełnej sprawności nie zawsze jest możliwe. Dlatego życzymy, by nigdy nie przytrafił Ci się nieprzyjemny wypadek wylania napoju na notebook. Jeżeli zależy Ci na doradztwie w sprawie komputerów i ich profesjonalnej naprawie, odwiedź nasz serwis laptopów we Wrocławiu.

Kategorie

Bez kategorii