505 636 934

Pon.-piąt. 8:00 - 18:00, Sobota 10:00 - 14:00

Jak wejść do BIOS-u?

Naprawa usterek w komputerach stacjonarnych i laptopach wiąże się z ingerencją w system i oprogramowanie urządzenia. Jak wejść do BIOS-u? Co to jest BIOS i jakie ma funkcje? Jak wejść do BIOS-u Windows 10, a jak w macOS? Hilfe serwis laptopów Wrocław to miejsce, w którym specjaliści pomogą znaleźć źródło problemów z komputerem i sprawnie usuną przyczynę usterki, przywracając urządzenie do dawnej świetności.

Zdajemy sobie sprawę, że szybka reakcja ma tu często kluczowe znaczenie dla użytkownika, dlatego prowadzimy pogotowie komputerowe Wrocław, gdzie każdy uzyska szybką i profesjonalną pomoc. Dojeżdżamy na miejsce i staramy się naprawić laptop u klienta, a w przypadku poważniejszej usterki zabieramy komputer do naszego serwisu i w ciągu dwóch dni wraca on do klienta. Dokładana analiza problemu wymaga zazwyczaj wejścia w głębsze struktury oprogramowania. Jak uruchomić BIOS niezbędny do przeprowadzenia diagnostyki?

Co to jest BIOS?

Zanim wyjaśnimy, jak wejść do BIOS-u, najpierw odpowiemy na pytanie co to jest BIOS. Termin ten to skrót angielskich słów: Basic Input/Output System, co w przełożeniu na język polski oznacza podstawowy system wejścia-wyjścia. Obejmuje on wbudowane w pamięć stałą procedury, czy też konfiguracje, które łączą system operacyjny i sprzęt, na którym jest on zainstalowany. W tym systemie zachowane są wszystkie informacje na temat urządzeń zainstalowanych na laptopie: daty i czas instalacji, dane producentów. Znaleźć go można przede wszystkim w pamięci płyty głównej, ale i innych kartach jak na przykład karta graficzna.

Jego zadaniem jest między innymi kontrola transferu danych między dyskiem twardym, procesorem, napędami. Można w niego ingerować i włączać/wyłączać elementy płyty głównej lub zmieniać parametry niektórych podłączonych do urządzenia elementów jak dyski twarde. Tuż po uruchomieniu komputera BIOS wykonuje serię testów poszczególnych podzespołów, a w sytuacji, gdy wykryje pewne nieprawidłowości, informuje nas o tym za pomocą sygnałów dźwiękowych lub odpowiednimi komunikatami na ekranie komputera. Dlatego warto się z nimi zapoznać, aby szybciej zdiagnozować i usunąć usterkę. Jak wejść do BIOSU w laptopie?

Jak uruchomić BIOS?

Jak widać, BIOS jest niezwykle ważną częścią laptopa, dlatego warto wiedzieć, jak go uruchomić. Tutaj wiele zależy od producenta komputera, ale robi się to poprzez naciśnięcie jednego lub pewnej konkretnej konfiguracji klawiszy. O tym, który to ma być przycisk, informuje najczęściej komunikat, który widzimy zaraz po uruchomieniu urządzenia. Jednak, gdy wszystko działa, jak powinno lub w sytuacji, gdy nagle pojawia się jakiś problem z uruchomieniem sprzętu, działaniem głośników, mikrofonu i innych i w grę wchodzi stres, możemy nie zauważyć tej wzmianki.

Użytkownicy komputerów od Apple z procesorem Intela nie zobaczą tradycyjnej planszy BIOS-u, ale również mają szansę przeprowadzić samodzielnie pewne operacje. Wybierając i trzymając kilka sekund przyciski Command+R uruchomią narzędzie do odzyskania systemu, a Option lub Alt używane są do wskazania, z którego dysku chcemy go uruchomić. Chcąc przeprowadzić diagnostykę, najczęściej wystarczy wybrać D, a Shift uruchomi tryb bezpieczny dla laptopa. Producent uprościł tę procedurę w nowszych modelach komputerów, gdzie wystarczy dłużej przytrzymać przycisk Power.

Jak wejść do BIOS-u na laptopie producentów innych niż Apple, wykorzystujących w swoim sprzęcie system Windows? Każdy przewidział inną konfigurację przycisków, dlatego warto zapoznać się z opcją dla posiadanego modelu. Należy jednak pamiętać, że klawisz wciskamy podczas startu urządzenia. Poniżej przedstawiamy rozwiązania dla najpopularniejszych modeli komputerów.

 • Laptop HP – jak wejść do BIOS-u jednego z najbardziej rozpoznawanych producentów?

W przypadku komputerów firmy Hewlett-Packard znaczenie ma przede wszystkim model laptopa. Nacisnąć należy jeden z klawiszy funkcyjnych: F1, F2, F6, F10, F11 lub Esc.

 • Laptop Lenovo – jak wejść do BIOS-u szybko i bez zbędnych kroków?

W przypadku Lenovo producent postarał się, aby wejście do BIOS-u było nieskomplikowane, wystarczy nacisnąć F1 lub F2.

 • Laptop Asus – jak wejść do BIOS-u najszybciej?

Asus udostępnia kilka możliwości wejścia do systemu, od wciśnięcia F2, Delete, Insert po F10. Jak w przypadku pozostałych modeli, warto sprawdzić, która opcja występuje w naszym modeli.

 • Laptop Acer – jak wejść do BIOS-u bez konfiguracji klawiszy?

Również firma produkująca laptopy Acer ułatwiła wejście do BIOS-u użytkownikom i serwisantom. Wystarczy wybrać podczas startu Delete lub F2.

 • Laptop MSI – jak wejść do BIOS-u w przypadku tajwańskiego przedsiębiorstwa?

MSI także uprościło przeprowadzanie diagnostyki i podobnie jak w przypadku laptopów Acer wystarczy wybrać Delete lub F2.

A jak wejść w BIOS w laptopie pozostałych producentów? Na szczęście większość z nich również postawiło na mniej skomplikowane wejście do systemu, które wymaga niewielu przycisków:

 • ASRock: F2 lub Delete,
 • Dell: F1, F2, F3, F12 lub Delete,
 • Gigabyte: F12,
 • Razer: F2,
 • Samsung: F2,
 • Sony: F2 lub F3,
 • Toshiba: F2, F1 lub Esc.

Jak widać wejście do BIOS-u nie jest specjalnie skomplikowane, ale mamy do wyboru kilka klawiszy, aby to zrobić. Jeśli nie mamy szansy sprawdzić u producenta, które są odpowiednie dla naszego komputera, można z pewnością spróbować F2, Delete, F1, a może okazać się, że jest to odpowiednia konfiguracja klawiszy, gdyż te są używane najczęściej.

Funkcje BIOS-u

Skoro już wiemy, jak wejść do BIOS-u, warto przeanalizować, dlaczego się to robi i jakie funkcje BIOS-u mogą ułatwić nam przeprowadzenie diagnozy urządzenia. Przede wszystkim, przeprowadza on wstępny test nazywany POST (Power-On Self-Test), którego zadaniem jest kontrola podłączonych urządzeń do wejścia/wyjścia. Jeśli laptop nie przejdzie tego testu, możemy usłyszeć kombinację sygnałów dźwiękowych wskazujących na konkretne problemy. Na przykład 1 długi dźwięk i 2 krótkie to znak błędu karty graficznej, a powtarzający się długi dźwięk oznacza błąd pamięci RAM. Jeśli słyszymy niski i wysoki dźwięk na zmianę, naprawy może wymagać procesor.

Funkcją BIOS-u jest również uruchomienie systemu operacyjnego oraz konfiguracja ustawień sprzętowych takich jak hasło do komputera, wyświetlana na zegarze godzina czy data w kalendarzu. System kontroluje również temperaturę urządzenia podczas pracy, zasilanie i włącza/wyłącza na przykład porty komunikacyjne. Poza tym dopasowuje geometryczne parametry napędu, resetuje napęd, kalibruje, sprawdza gotowość dysku do realizacji zadań.

Podsumowanie

Uszkodzenie BIOS-u może skutkować nieprawidłowym działaniem laptopów i błędną realizację zadań. Możesz mieć problem z otworzeniem strony internetowej, włączeniem Windowsa czy w ogóle komputera. O ile wiesz już jak wejść do BIOS-u samodzielnie, niektóre problemy do ich rozwiązania wymagają specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego warto zlecić usługę naprawy komputera w serwisie Hilfe, aby mieć pewność, że laptop będzie działał, jak należy.

Kategorie

Bez kategorii